Welcome to our New Forums!

Our forums have been upgraded and expanded!

Μεταφράσεις

Εγώ τον τελευταίο καιρό ασχολούμαι με την διόρθωση ορθογραφικών, δομικών, αλλά και εμφανισιακών προβλημάτων, καθιστώντας τις ιστοσελίδες μας αξιοπρεπείς και εύχρηστες. Οι αλλαγές που πραγματοποιώ αναρτώνται στο "Greek Translation Thread": https://www.ancient-forums.com/index.php?threads/greek-translation-thread.59235/

Οι ιστοσελίδες μας είναι:
  1. Χαρά του Σατανά
  2. Εκθέτοντας τον Χριστιανισμό
  3. Τρίτο Ράιχ και Σατανισμός
  4. Ο Μαύρος Ήλιος 666
  5. Το Πραγματικό Ολοκαύτωμα
  6. Βιβλιοθήκη του Σατανά
Σε καθεμία από τις ιστοσελίδες αναφέρω και τα Φόρουμ.
 
Υπάρχουν αρκετά άρθρα που δεν έχουν μεταφραστεί. Παρακαλώ δηλώστε το ενδιαφέρον σας σε αυτό το thread και θα σας αναθέσω κάποια σημαντικά κομμάτια που πρέπει να μεταφραστούν, κάνοντας τις απαραίτητες διορθώσεις.
 
Καλησπέρα, εγώ γενικά μεταφράζω το Exposing Christianity. Η αλήθεια είναι πως λόγο βεβαρυμένου ωραρίου στην εργασία μου οι μεταφράσεις πηγαίνουν πολύ αργά, πιστεύω όμως πως τώρα όντας καλοκαίρι θα μπόρω να ασχοληθώ ξανά ενεργά. Οτιδήποτε θελήσεις μπορείς να μου αναθέσεις η εδώ η στο μέιλ μου [email protected]
 
Καλησπέρα, εγώ γενικά μεταφράζω το Exposing Christianity. Η αλήθεια είναι πως λόγο βεβαρυμένου ωραρίου στην εργασία μου οι μεταφράσεις πηγαίνουν πολύ αργά, πιστεύω όμως πως τώρα όντας καλοκαίρι θα μπόρω να ασχοληθώ ξανά ενεργά. Οτιδήποτε θελήσεις μπορείς να μου αναθέσεις η εδώ η στο μέιλ μου [email protected]
Χαίρομαι που σύντομα θα έχεις ξανά χρόνο να ασχοληθείς με τις μεταφράσεις. Εγώ τις επόμενες τρεις εβδομάδες ενδεχομένως να μην μπορώ να λειτουργώ τόσο ενεργά στις μεταφράσεις, αλλά μετά θα έχω αρκετό χρόνο. Ίσως να έχεις παρατηρήσει ότι έχω δουλέψει εντατικά στο Exposing Christianity τις περασμένες μέρες και προσπαθώ να το κάνω όσο πιο εμφανίσιμο και λειτουργικό γίνεται, δίνοντας έμφαση στην κάθε λεπτομέρεια.

Όταν τελειώσεις με τα κείμενα που μεταφράζεις αυτό το διάστημα, έχω μια λίστα με δεκάδες κείμενα που πρέπει κάποτε να μεταφραστούν. Θα δουλέψω και εγώ πάνω σε αυτά το καλοκαίρι, αλλά θα διορθώνω και λάθη σε παλαιότερα κείμενα για να γίνουν όλες οι ιστοσελίδες μας πρότυπα μεταφράσεων της JoS.
 
θα ολοκληρώσω το Τρίτο Ράιχ και Σατανισμός και παράλληλα θα μεταφράσω το Azazel Astrology
 
Hellenic SS δεν ξέρω εάν εδώ είναι το σωστό μέρος ή αν θα χρειαστεί ξεχωριστό νήμα. Έχω ξεκινήσει μια δουλειά πριν κάποιους μήνες όπου βάζω στα Ελληνικά κάποια κείμενα πάνω σε φωτογραφίες με περιεχόμενο σχετικό με τον Πνευματικό Σατανισμό, εικόνες Θεών του Σατανά κτλπ.
 

Attachments

  • 2024-05-06-18-14-06-368.jpg
    2024-05-06-18-14-06-368.jpg
    575.9 KB · Views: 35
  • 2024-05-23-01-29-15-468.jpg
    2024-05-23-01-29-15-468.jpg
    625.5 KB · Views: 41
  • 2024-05-03-12-48-31-538.jpg
    2024-05-03-12-48-31-538.jpg
    494.6 KB · Views: 46
  • 2024-05-03-12-14-32-193.jpg
    2024-05-03-12-14-32-193.jpg
    486.5 KB · Views: 46
  • 20210417_063623.jpg
    20210417_063623.jpg
    44.6 KB · Views: 46
Δεύτερο μέρος
 

Attachments

  • 1630119321839.png.png
    1630119321839.png.png
    2.3 MB · Views: 47
  • 1632175640175.png.png
    1632175640175.png.png
    1.5 MB · Views: 38
  • 20210417_061908.jpg
    20210417_061908.jpg
    60.9 KB · Views: 42
  • 20210417_063623.jpg
    20210417_063623.jpg
    44.6 KB · Views: 45
  • 1633353417881.png.png
    1633353417881.png.png
    413.1 KB · Views: 45
Τρίτο μέρος
 

Attachments

  • 20210417_055523.jpg
    20210417_055523.jpg
    474.8 KB · Views: 36
  • AddText_08-09-04.24.10.jpg
    AddText_08-09-04.24.10.jpg
    484.6 KB · Views: 42
  • 1622973852743.png.png
    1622973852743.png.png
    1.4 MB · Views: 41
  • 1618629839171.jpg
    1618629839171.jpg
    469.2 KB · Views: 45
  • 1623132588796.png.png
    1623132588796.png.png
    1.8 MB · Views: 37
Τέταρτο μέρος
 

Attachments

  • 1624775339989.png.png
    1624775339989.png.png
    2.1 MB · Views: 45
  • 1624388160555.png.png
    1624388160555.png.png
    1.5 MB · Views: 41
  • 1624650681169.png.png
    1624650681169.png.png
    726 KB · Views: 43
Hellenic SS δεν ξέρω εάν εδώ είναι το σωστό μέρος ή αν θα χρειαστεί ξεχωριστό νήμα. Έχω ξεκινήσει μια δουλειά πριν κάποιους μήνες όπου βάζω στα Ελληνικά κάποια κείμενα πάνω σε φωτογραφίες με περιεχόμενο σχετικό με τον Πνευματικό Σατανισμό, εικόνες Θεών του Σατανά κτλπ.
Καλημέρα, μου αρέσουν αυτά που έχεις φτιάξει. Μπορείς να φτιάξεις ξεχωριστό thread ονόματι "Μεταφρασμένες εικόνες για το Outreach" ή κάτι παρόμοιο και να τα ανεβάζεις εκεί από εδώ και στο εξής.
 
Καλησπέρα σε όλους.

Έχω να κάνω μια σημαντική ανακοίνωση σχετικά με τις μεταφράσεις, την οποία θα ήθελα να διαβάστε όλοι σας. Αν βιάζεστε, διαβάστε προς το παρόν τις bold προτάσεις και ξαναδιαβάστε το όλο όταν βρείτε χρόνο.




Προς το παρόν συνεχίζω με τις μεταφράσεις και ελπίζω να βρίσκετε και εσείς λίγο χρόνο πού και πού, έστω και μία ώρα την εβδομάδα. Παρόλο που είμαι πολύ εντατικός στις μεταφράσεις, το μεγαλύτερο κομμάτι της δουλειάς μου αυτήν την περίοδο είναι η τελειοποίηση όλου του υπάρχοντος υλικού. Από θέματα δομής και κώδικα, έως καθαρά εμφανισιακά και αισθητικά ζητήματα, όλα παίζουν τον ρόλο τους. Έχω πολλή δουλειά ακόμη, αλλά εκτιμώ πως έχω ολοκληρώσει το 65-70% για την παρούσα φάση.

Η επόμενη φάση των μεταφράσεων θα ξεκινήσει σε 3-4 εβδομάδες από τώρα, όπου θα αναρτήσω σε αυτό το thread όλες τις σελίδες (από όλα τα site μας) που δεν έχουν μεταφραστεί και που πρέπει, συνεπώς, να μεταφραστούν. Με την παρούσα εκτίμησή μου, είναι ~100 σελίδες. Οι μεταφραστές είμαστε σίγουρα 4, αλλά δεν γνωρίζω για το αν ο @HellenTerminator666 και η @Enastri επιθυμούν ή έχουν την χρονική άνεση να μεταφράσουν. Εάν μπορούν και επιθυμούν να μεταφράσουν, παρακαλώ να το δηλώσουν μέσα στις επόμενες τρεις εβδομάδες.

Με την παραδοχή ότι έχουμε να μεταφράσουμε ~100 σελίδες και ότι είμαστε 4 για την ώρα, ο καθένας θα αναλάβει από ένα μερίδιο ανάλογο στις δυνατότητές του. Εγώ μπορώ να αναλάβω ~35 σελίδες, οι @Olympios666 και @promitheusS88 από ~25 ο καθένας, ενώ ο @ΑΡΗΣ_666 ~15, όντας καινούριος στην διαδικασία των μεταφράσεων. Τα δεδομένα προφανώς θα αλλάξουν άμα εισαχθούν κι άλλοι στην διαδικασία των μεταφράσεων. Είναι επίσης ευκαιρία να αποκτήσουν το Translator Badge εδώ στα Φόρουμ. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τα Badges, διαβάστε εδώ, αφού διαβάσετε το υπόλοιπο της ανακοίνωσης: https://www.ancient-forums.com/index.php?threads/forum-badges-explained.158965/

Όσον αφορά τον τρόπο μετάφρασης, εγώ πριν μερικούς μήνες μετέφραζα με τις γνώσεις μου στα Αγγλικά με το Google Translate για μεμονωμένες άγνωστες λέξεις. Το πρόβλημα είναι ότι μία μόνο σελίδα μου έπαιρνε 3-8 ώρες για να την μεταφράσω. Ο όγκος των σελίδων που πρέπει να μεταφραστούν, καθώς και οι άλλες καθημερινές ασχολίες του καθενός, δεν μας επιτρέπουν να λειτουργήσουμε έτσι. Συνεπώς, κατέληξα στο συμπέρσμα ότι από εδώ και στο εξής θα χρησιμοποιούμε το DeepL για τις μεταφράσεις. Το μόνο που πρέπει να κάνετε είναι copy-paste τα κείμενα που θα σας ανατεθούν και να μου τα στέλνετε σε DM για να διορθώνω τα διάφορα λάθη και τις ανακρίβειες του AI, καθώς και για να διορθώνω δομικά, εμφανισιακά και τεχνικά ζητήματα. Η μόνη σας δουλειά, δηλαδή, θα είναι στην ουσία μερικές δεκάδες copy paste και η αποστολή των κειμένων σε εμένα. Απλά θέλω να μου στέλνετε και τον σύνδεσμο μαζί με την μετάφραση για να μην ψάχνομαι.

Θέλω να διευκρινίσω ότι η δωρεάν έκδοση του DeepL έχει όριο μετάφρασης 1.500 χαρακτήρων. Μπορείτε να παίρνετε το κομμάτι που έχει μεταφραστεί ως τους 1.500 χαρακτήρες, να το κάνετε copy-paste σε ένα αρχείο Word και να σβήνετε το κείμενο στο DeepL και να βάζετε το κάθε κομμάτι, μέχρι το τέλος της σελίδας. Απλά μην αφήνετε προτάσεις στην μέση. Καλύτερα να αφήνετε πχ 1470 χαρακτήρες και να είναι ολοκληρωμένο, παρά να έχει μια μισοτελειωμένη πρόταση. Στο τέλος, μπορείτε να κάνετε copy-paste όλο το κείμενο από το αρχείο Word και να μου το στέλνετε εδώ στα Forums ως μήνυμα. Τις μεταφράσεις θα τις περνάω εγώ στην αντίστοιχη σελίδα με τις ανάλογες διορθώσεις, ώστε να μην γίνει κάποιο μπέρδεμα και χρειαστεί να ξανακάνουμε κάτι από την αρχή. Τα αρχεία Word μπορείτε να τα σβήνετε αφού μου έχετε στείλει πρώτα την μετάφραση.




Ανακεφαλαιώνοντας, όσοι θέλετε να μεταφράσετε και δεν το έχετε δηλώσει, δηλώστε το εδώ. Σε 3-4 εβδομάδες θα συζητήσουμε το τι θα μεταφράσει ο καθένας και θα ανατεθεί ένα μερίδιο στον καθένα, συμπεριλαμβανομένου εμού. Οι μεταφράσεις θα γίνονται στο DeepL, θα μου τις στέλνετε σε μήνυμα και εγώ θα κάνω τις απαραίτητες διορθώσεις και θα τις περνάω στην αντίστοιχη σελίδα.

Η διαδικασία θα ξεκινήσει σε 3-4 εβδομάδες.
Γενική προθεσμία: 31 Αυγούστου.
 
Καλησπέρα ολοκλήρωσα τα υπόλοιπα κείμενα από το Τρίτο Ράιχ και Σατανισμός, θα χρειαστούν κάποιες διορθώσεις. Θα στείλω εδώ τους συνδέσμους. Χρησιμοποιώ και εγώ το DeepL
 
Καλησπέρα σας. Επιθυμώ να συμμετάσχω στις μεταφράσεις. Εντός των επόμενων ημερών θα εγκαταστήσω το Word στον υπολογιστή μου και μετά από αυτό θα είμαι στην διάθεσή σας. Σας ευχαριστώ που μου δίνετε την ευκαιρία να βοηθήσω.
 
Καλησπέρα σας. Επιθυμώ να συμμετάσχω στις μεταφράσεις. Εντός των επόμενων ημερών θα εγκαταστήσω το Word στον υπολογιστή μου και μετά από αυτό θα είμαι στην διάθεσή σας. Σας ευχαριστώ που μου δίνετε την ευκαιρία να βοηθήσω.
1) Δεν είναι απαραίτητο το MS Word, οποιοδήποτε πρόγραμμα που επιτρέπει την αντιγραφή-επικόλληση κάνει, απλά χρειάζεται κάτι ως πρόχειρο για το ενιαίο κείμενο της κάθε μετάφρασης.
2) Να μιλάμε στον ενικό;
 
Καλησπέρα και από εμένα. Εις ότι αφορά τα κείμενα που θα μου αναθέσεις να μεταφράσω θα τα λάβεις ολοκληρωμένα δηλάδη ναι μεν θα είναι απο DeepL όμως θα φροντίσω να μην έχουν κάνενα ορθογραφικό η συντακτικό λάθος. Αυτό και για να προχωράει η δουλειά ταχύτερα αλλά και για να μην επιβαρυνθείς με έναν μεγάλο όγκο κειμένων τα οποία θα πρέπει να ελεγχθούν. Διατίθεμαι μάλιστα να σε βοηθήσω σε αυτό το εγχείρημα εφόσον το χρειαστείς.
 
Καλησπέρα και από εμένα. Εις ότι αφορά τα κείμενα που θα μου αναθέσεις να μεταφράσω θα τα λάβεις ολοκληρωμένα δηλάδη ναι μεν θα είναι απο DeepL όμως θα φροντίσω να μην έχουν κάνενα ορθογραφικό η συντακτικό λάθος. Αυτό και για να προχωράει η δουλειά ταχύτερα αλλά και για να μην επιβαρυνθείς με έναν μεγάλο όγκο κειμένων τα οποία θα πρέπει να ελεγχθούν. Διατίθεμαι μάλιστα να σε βοηθήσω σε αυτό το εγχείρημα εφόσον το χρειαστείς.
Σε ευχαριστώ, αλλά μην πιέζεσαι να τα κάνεις τέλεια, θα τα αναλάβω εγώ έτσι και αλλιώς. Ασ'το πάνω μου.
 
Καλησπέρα ολοκλήρωσα τα υπόλοιπα κείμενα από το Τρίτο Ράιχ και Σατανισμός, θα χρειαστούν κάποιες διορθώσεις. Θα στείλω εδώ τους συνδέσμους. Χρησιμοποιώ και εγώ το DeepL
Ωραίος, στείλε μου σε DM καλύτερα για να μην γεμίζει το thread με μηνύματα.
 
Θα βρω κάποιο πρόγραμμα και θα είμαι έτοιμη για τις μεταφράσεις. Σε ευχαριστώ.
Χρησιμοποιώ το Wordpad Plus μπορείς να το κατεβάσεις από το google play store.
 
Η επόμενη φάση των μεταφράσεων θα ξεκινήσει σε 3-4 εβδομάδες από τώρα
Ενημέρωση: Η επόμενη φάση των μεταφράσεων θα ξεκινήσει κάποια μέρα στο διάστημα 14-18 Ιουνίου. Θα ενημερώσω τον καθένα προσωπικά για το κομμάτι που έχει αναλάβει.

Έχω πολλή δουλειά ακόμη, αλλά εκτιμώ πως έχω ολοκληρώσει το 65-70% για την παρούσα φάση.
Τώρα είμαι στο 95%. Μου μένουν μερικές διορθώσεις.
 
Καλησπέρα σε όλους.

1. Η πλατφόρμα που χρησιμοποιώ για τις μεταφράσεις υπέστη ενημερώσεις και για αυτό δεν έχω ασχοληθεί με τις μεταφράσεις τις τελευταίες μέρες. Ελπίζω από αύριο να μπορώ να συνεχίσω.

2. Θέλω να σας ενημερώσω, επίσης, ότι πρέπει να μεταφραστούν 164 κείμενα. Έχω σχεδιάσει ένα πλάνο και θέλω να μου πείτε αν συμφωνείτε όλοι. Όποιος θέλει μικρότερο ή μεγαλύτερο μερίδιο, ας με ενημερώσει μέχρι την Δευτέρα το βράδυ για να κάνω έγκαιρα τις απαραίτητες αλλαγές και να οριστικοποιήσω το πλάνο. Τα κείμενα τα έχω αναθέσει
με βάση τα όσα μετέφραζε ως τώρα ο καθένας. Γενικά υπάρχει διαβάθμιση στην έκτασή τους. Το πλάνο, προς το παρόν, έχει ως εξής:

Hellenic SS: 34 κείμενα
@Olympios666 : 33
@promitheusS88 : 33
@ΑΡΗΣ_666 : 31
@Enastri : 33

3. Τις μεταφράσεις θα ήταν καλύτερο να τις κάνετε μέσω του DeepL και να μου τις στέλνετε με μήνυμα σε DM. Μην διστάσετε, στείλτε μου και 30 μηνύματα και όσα χρειαστούν,
δεν με ενοχλεί.

4. Όσον αφορά τον @ΑΡΗΣ_666 και την @Enastri , έχω ζητήσει να σας δοθεί το badge του μεταφραστή εδώ και καιρό και δεν το βλέπω. Θα επαναλάβω το αίτημά μου σύντομα.

Προθεσμία αποστολής μεταφράσεων: 31 Ιουλίου (όσο συντομότερα τόσο καλύτερα)
 
Καλησπέρα, εγώ είμαι εντάξει με αυτόν τον αριθμό μεταφράσεων. Παρακαλώ να μου τις αποστείλεις όσο πιο σύντομα γίνεται για να ξεκινήσω!
 
Καλημέρα.
Διαβάζω αργά το thread αυτό. Πριν πολλά χρόνια, είχα λάβει μέρος σε μεταφράσεις των σάιτς (με βάση τις γνώσεις των αγγλικών μου), αλλά λόγω έλλειψης χρόνου στο σήμερα, καθώς και τα άπειρα συντακτικά μου λάθη, δεν προθυμοποιήθηκα να ξαναβοηθήσω με τις μεταφράσεις.

Παρόλα αυτά, με το DeepL που ανέφερες, και με τη γνώση πως θα τελειοποιήσεις εσύ το γραμματικό και συντακτικό κομμάτι των άρθρων, μετά χαράς να βοηθήσω στις μεταφράσεις!

Σε παρακαλώ βάλε με κι εμένα στην ομάδα, και στείλε μου τα ανάλογα λινκς για μετάφραση.
Σ' ευχαριστώ πολύ. :)
 
Καλημέρα.
Διαβάζω αργά το thread αυτό. Πριν πολλά χρόνια, είχα λάβει μέρος σε μεταφράσεις των σάιτς (με βάση τις γνώσεις των αγγλικών μου), αλλά λόγω έλλειψης χρόνου στο σήμερα, καθώς και τα άπειρα συντακτικά μου λάθη, δεν προθυμοποιήθηκα να ξαναβοηθήσω με τις μεταφράσεις.

Παρόλα αυτά, με το DeepL που ανέφερες, και με τη γνώση πως θα τελειοποιήσεις εσύ το γραμματικό και συντακτικό κομμάτι των άρθρων, μετά χαράς να βοηθήσω στις μεταφράσεις!

Σε παρακαλώ βάλε με κι εμένα στην ομάδα, και στείλε μου τα ανάλογα λινκς για μετάφραση.
Σ' ευχαριστώ πολύ. :)
Ωραίος, θα ενημερώσω το πλάνο και θα στείλω το καινούριο εδώ.
 
Το πλάνο ενημερώθηκε!

Hellenic SS: 29
Olympios666: 27
promitheusS88: 27
ΑΡΗΣ_666: 27
Enastri: 27
Yagami Light: 27
Θα σας στείλω το τι πρέπει να μεταφράσετε ή σήμερα το βράδυ, ή αύριο το πρωί.
 
Καλησπέρα, αντιμετωπίζω σοβαρά προβλήματα με την πλατφόρμα. Κάποια αρχεία αποθηκεύονται σε παλιότερες εκδοχές και κάποιες καινούριες εικόνες έχουν χαθεί. Ήδη είχαμε μια υποψία ότι έχουν χακάρει την πλατφόρμα, αλλά τώρα είναι ανησυχητικό. Έλεγξα τον κατάλογο που καταγράφονται όλες οι αλλαγές και δεν είδα κάτι καινούριο, το οποίο είναι πολύ περίεργο. Θα υπάρξει παράταση στις μεταφράσεις, συγγνώμη σε όλους.
 
Καλησπέρα, αντιμετωπίζω σοβαρά προβλήματα με την πλατφόρμα. Κάποια αρχεία αποθηκεύονται σε παλιότερες εκδοχές και κάποιες καινούριες εικόνες έχουν χαθεί. Ήδη είχαμε μια υποψία ότι έχουν χακάρει την πλατφόρμα, αλλά τώρα είναι ανησυχητικό. Έλεγξα τον κατάλογο που καταγράφονται όλες οι αλλαγές και δεν είδα κάτι καινούριο, το οποίο είναι πολύ περίεργο. Θα υπάρξει παράταση στις μεταφράσεις, συγγνώμη σε όλους.
Βασικά μπορεί να μην είναι τόσο σοβαρό, αλλά και πάλι θα αργήσουν οι μεταφράσεις.
 
Βασικά μπορεί να μην είναι τόσο σοβαρό, αλλά και πάλι θα αργήσουν οι μεταφράσεις.
Δεν πειράζει αδερφέ σου στέλνω τις μεταφράσεις από τις αρετές και ηθικές αξίες του πνευματικού Σατανισμού

Εδώ είναι το λινκ με τις ηθικές αξίες του Βαλζεβουλ


και παρακάτω του Σατανά

 
Καλησπέρα, με μεγάλη χαρά ανακοινώνω ότι ο Αγγλόφωνος @Lurker No More έχει αποφασίσει να μας βοηθήσει με τις μεταφράσεις! Δεν ξέρει Ελληνικά, αλλά θα μεταφράζει όπως όλοι με το DeepL, οπότε δεν νομίζω να έχει κάποια δυσκολία.
 
Good evening Lurker No More thanks for the help you are excellent
 

Al Jilwah: Chapter IV

"It is my desire that all my followers unite in a bond of unity, lest those who are without prevail against them." - Satan

Back
Top