Welcome to our New Forums!

Our forums have been upgraded and expanded!

Welcome to Our New Forums

• Our forums have been upgraded! You can read about this HERE

Antik Lilith, ''Tanrıça''nın Kökenleri

Pammy

Active member
Lüjiter Mchegnjini said:
Antik Lilith, ''Tanrıça''nın Kökenleri

Yazan: Yüksek Rahip Hoodedcobra666
Çeviri: Lüjiter Mchegnjini
Çeviri notları ve revize: Pamela

Düşman, Lilith'i diğer tüm kadın Tanrıçalardan daha fazla karalamayı başardı. İnançlarının tipik özelliği. Bu yazı karalamaları çürütecek ve Lilith'in tavsir ve kişiliği hakkında anlatılan yanlışları arındıracaktır.

Lilith, düşmanın çaldığı ve saptırdığı diğer her şey gibi Uzak Doğu'dan geldi. Bildiğimiz gibi, Tanrıların isimleri takma adlardır ve bazen yüzlerce hatta binlerce takma adları oluyor ancak Lilith özellikle önemli çünkü ilahi dişiliği yansıtıyor.

Lilith doğu kökenli LALITA'dan geliyor ve sıklıkla LALITHA olarak da telaffuz ediliyor. Lalita, Tanrıça Lahksmi'nin bir unvanı ve adı. Lalita, "şen, oyuncu, cilveli" anlamına geliyor ve HP Don tarafından bir kez belirtildiği gibi Lalita, Lilith'in kelimenin tam anlamıyla temsil ettiği Shakti enerjisinin ilahi bir terimi, tıpkı Loki gibi. Orjinali Laki'dir. Modern İngilizce kelime LAKE (Göl*) buradan gelir.

*Ç.N: Dişil Yin enerjisi su elementini ve yüzeyin altını (bilinçaltı) temsil eder. Göl, su, yüzeyin altındaki derinlik, Yin, bilinçaltı. Hepsi bağlantılı.

İskandinav dünyasında, dişiliğin bir alegorisi olarak gölün leydisi, Arthur Efsanesinin Kraliçesi (Arthur Efsanesi Tanrılık ve kâse* ile ilgilidir) var. Sular veya göller tarafından temsil edilen evrenin Shakti enerjisi. Bazı masallarda Loki, oyuncu bir tabiat olarak ifade edilebilecek olan, vb. ile tam da bu rolü gösteren kadınsı davranır.

*Ç.N: Kase tarottaki su elementini temsil eden kupalar ve su taşıyıcısı Kova burcu (eski Türkçede saki burcu) yani genel olarak dişil enerji ile alakalı. Arthur efsanesindeki Kutsal Kasenin İsa'nın kasesiyle bağdaştırılması ise, ''Kutsal Kâse (Holy Grail), İsa'nın son akşam yemeğinde şarap içtiğine ve ölümünden sonra peygamberin akan kanının Aramatyalı Yusuf tarafından içinde toplandığına inanılan doğaüstü güçlere sahip efsanevi kâsenin adıdır.'' muhtemelen Pagan ritüellerinde su elementini temsil eden kaseden çalıntı.
Screenshot_308.png

Lalita "cilveli, şen, oyuncu" anlamına gelir, çünkü dişil enerji hayat dolu, canlı ve oyuncudur. Lalita taç çakrası, bin yapraklı nilüfer ve bu çakranın açılmasından gelen yetenekler ve lütuflarla ilişkilidir. Lilith taç, Şeytan ise kök çakrayı yönetir. Lalita, Shakti'nin kendi formunda kişileştirilmesinden başka bir şey değil. Lilith Tanrısal kadınsılığın çehresidir.

Tanrıça Lalita'nın bir diğer adı, Tanrıça Lahksmi'nin bilgelik anlamına gelen bir sıfatı olan Kamala'dır. Manevi ve maddi refah tanrıçası olan Hindu Tanrıça Lahksmi'nin başka bir adıdır. Ama Lalita aynı zamanda Üçlü Gücü (Üçlü Birlik) temsil eder ve bu nedenle herhangi bir Tanrıçadan daha yüksektir. Lalita Tripura Sundari, Lilith'in Üçlü Kuvveti temsil ettiği zamanlardaki adıdır.

Kamala, daha önce de belirtildiği gibi, düşman tarafından AMALEK veya AMALAK'a çevrilmiştir. Amalek'in çocukları, Beyaz Irk'a böyle derler.
Screenshot_309.png

Eski Yunanca'da Alithea, hakikat, unutmamak, hakikati hatırlamak anlamına gelir. Kelime tam anlamıyla "Varlığın Hakikati ve Hakikatin Varlığı" demektir. Bu, Gerçek ve Gerçek olan Satya ile bağlantının gizlice kabul edilmesidir ve Satan ile Lilith'i birbirine bağlayan başka bir büyük tesadüf(!) daha. Alithea doğası gereği* kadınsı bir kelime.

*Ç.N: Bazı kelimeler kadınsı, bazıları erkeksi. Türkçe'de cinsiyet ayrımı olmadığı için açıklamak biraz zor ama şöyle düşünün: Eski Türkçede Ay (dişil) ile ilişkili neredeyse bütün isimler kız ismi (Ayla, Aylin, Aybüke, Aycan, Ayça, Aydan, Aykız). Nasıl Hakan ismi duyduğumuzda bize maskülen, Ayla feminen geliyorsa Alithea da kadınsı bir kelime.

Yahudi Kabalasında, "Goyim"in ya da Yahudi olmayanların ruhlarının annesi Lilith ve babası Satan'dır. İkisi birleşir ve Goyim ruhunu oluşturur. Bu, Yahudilerin yeminli düşmanı oldukları Klippotik ağaç olarak da bilinir. Mesih Çabad Hahamı'nın kabul ettiği şey budur: Yahudi olmayan herkes Amalek, Satan ve Lilith'in tohumudur.

Lalita ve Amalek her ikisi de bolluk, manevi ve maddi refah, spiritüel olgunluğa ulaşmış olanlara bahşedilen diğer zenginliklerle ilgilidir. Amalekler yahudi kültüründe zengin milletler olarak bilinirler. Düşman buna lanetler yağdırırken yoksulluğun bir erdem olduğunun vaazını veriyor*. O arada kendileri dünyadaki tüm zenginlikleri istiflerken. Amalek'ten nefret ederler çünkü zenginlik, tıpkı aşk ve diğer pek çok nimet gibi, ilahi olanın gerçek bir tezahürüdür. Lalita ayrıca aşkı, maddi zenginlikleri, hayatın tüm zevklerini ve cinsel birleşmeyi yönetir. Bunların hepsi Lilith'in Tanrıça formunda temsil ettiği ilahi ve verici anne Shakti'nin alanına girer.

*Ç.N: Karnına açlıktan taş bağlayan Muhammed'i, mal varlığı olmayan İsa'yı, Hindu Yogi (Yoga üstadı) denince akla gelen bir deri bir kemik kalmış bir dağın tepesinde meditasyon yapan evsiz-dilenci görünümlü adamı düşünün. Bir de zenginliği dillere destan olarak anlatılan, su sanılacak kadar parlak mermer zeminli sarayı olan, cinleri(!), rüzgarı, hayvanları kontrol altına almış Yahudi Kral Süleyman'ı düşünün.

Sri Lalita aynı zamanda centillerin yaratıcısıdır. Yahudi olmayanlar söz konusu oladuğunda bunu düşman da kabul ediyor. Bu en eski Vedik* kültürünün bir parçası, ilkel Tanrıçayı saf bir biçimde temsil ediyor. O, tüm evrenin kraliçesi, evreni ayakta tutan yaratıcısıdır.

Ç.N: Sanskritçe'nin eski bir versiyonu.

Joy of Satan web sayfasında Lilith'in çağrılmak istemediğini ve sadece seçtiği kişilere görüneceğini söylediği yazıyor. Bu durum aynı zamanda Lalita'nın kendisine tapanları seçtiği Hindu öğretisinde de geçerli.
Screenshot_310.png

Lalita, Hindu destanlarında karanlığın ve umutsuzluğun yozlaşmış güçlerine karşı savaşta önemli bir rol oynar ve Hahamlar da ondan çok korkarlar. Kabalistik metinlerde "MİLYONLARCA İBLİS" yönettiği için adının söylenmemesi gerektiği yazar. Bu milyonlarca iblis, geceleri hahamlara saldırabilir ve onlarda kimsenin kurtulamayacağı bir delilik ve paranoyaya neden olarak öldürebilir.

Lalitha veya Lilith aslında Shiva'nın karısı ve eşidir ve birlikte ilahi cinsel birleşmeyi temsil ederler. Daha önce de belirtildiği gibi Şeytan Şiva'dır. Lalita da Lilith. Shiva ve Shakti, benliğin kadınsı ve erkeksi kısımlarının birleşimidir. Birliktelikleri dengeyi sağlar ve bilinç böyle yükselir.

Screenshot_311.png

Yahudi metinlerinde Satan'a, doğuda kral anlamına gelen (Malik) Malek'ten gelen Aryan halkının babası Amalek olarak küfredilir. Lalita'ya "Melez Çoğunluk"un annesi Lilith olarak hakaret edilir. Lalita ismi de Lilith gibi, İngilizcede hala Lilith olarak varlığını sürdüren kelimeyle ilişkilidir.

Lolita, ya da genç fahişe* (ki çirkin fahişelik kavramını icat eden, üstüne kitaplar yazan ve uygarlığın bütün sınırlarında tıpkı feminizmde yaptıkları gibi reklamını yapan çoğu Yahudi kadını bunun bir örneğidir), Yahudilerin önüne gelenle yatan kadınlar için kullandığı bir kelimedir. Yahudilerin ruhani dişilik nefreti yine düşmanlarına -bize- yansıtılıyor.

*Ç.N: Lolita cinsellik ve küçük kızları bağdaştıran, bunu konu alan kitap ve filmlere isim olmuş bir kelime.

Cilveli Yin enerjisini, kadınsılığı (ilerde paramparça edilecek) sürüngen beyinleriyle yanlış bir şekilde ''orospuluk'' olarak çeviriyorlar, çünkü hepimizin bildiği gibi* Centiller veya Goyim fahişelerle edilen edilen zinadan doğmuştur, bizler orijinal günahtan Yahudi Tanrı önünde yıkanması gereken ''köpekleriz''. Çünkü var olmamız onların mantığına göre suç.

*Ç.N: Hepimizin bildiği varsayılan şey orjinal günah, yasak elma. Seks, cinsellik, baştan çıkma. Hristiyanlıkta her bebeğin günahkar doğduğuna inanılır ve kutsal suyla vaftiz edilmesi gerekir. Böylece ruhu ''orjinal günah''tan temizlenir.

Ek olarak, Lalita/Laki/İlahi Shakti enerjisinin yapı taşı ve Centil ırkların üreme gücü, bereketi ve servetini temsil eden yaşam nehrine de (tıpkı İncil'de lanetlenen Nil Nehri gibi) bir tür ''demon''un su enerjisinin temsil ettiği ''döl/tohum''larını çalmaya çalıştığını vesaire söyleyerek hakaret ediyorlar.

Yahudiler, hayvanlardan daha düşük seviyede tutulan kendi kadınları da dahil kadınları ve kadınlığa dair her şeye karşı sonsuz bir istismar anlayışı gösteriyor. Bu sebeple ruhsal olarak hiçbir yere varamayacak çirkin yaratıkların ırkılar. Sözü geçen efsaneleri kirleterek kopyalayanlar spiritüel saldırıyı ve sürekli küfrü hak ediyorlar, şimdi ve her zaman.

Ayrıca Lilith'in Akkadlı küçük bir gece Demon'u ''Lilitu'' ve benzeri bir şeyden geldiği gibi ellerinin kesilmesini hak ettirecek yalanlar yazıyorlar. Gece ''Demon''u karanlıkla ve Shakti enerjisiyle alakalıdır.

Lilith düşman tarafından ''şeytanileştiriliyor'' çünkü düşmanın yok oluşunda anahtar rol oynuyor. Lilith çok uzun zamandır JoS ruhbanlarıyla çalışıyor ve dünyadaki düşman etkilerinin kökünü kazımak için çalışan en önemli Tanrıçalardan biri.

Tüm bilgeliği, gücü ve şanıyla Lilith, cennetin gerçek kraliçesidir.
Screenshot_312.png

HAIL LILITH!

Son Ç.N: Arthur efsanesi, Eski ahit sembolizmi, bazı göndermeleri ve bağlantıları göremeyenler-bilmeyenler olabilir diye düşünerek çok not koydum umarım metnin akıcılığı çok zarar görmemiştir. Mükemmel olmadı ama artık yayınlayabilirim diye düşünüyorum.

Bu yazının çok önemli olduğunu düşünüyorum bastırılmış Yin’i anlamak için katkım olduğu için mutluyum da… kadın tanrıça ne ya? Nasıl boşluğuma geldiyse artık kaç kere okuyup görmemişim. Tanrıça zaten kadın olur, gereksiz kelime kullanımından anlatım bozukluğu. Mazur görün. Başka gözümden kaçan bir şey varsa da.

Baroness Blossom said:
Güzel yazı anlamadığım tek şeyse loki lalita lilith lakshmi ve lady of lake aynı tanrıçalar mı ?

Shakti, ilkel ve dişi ilahi enerji. Yin gibi. Bu enerji feminen, gecenin yumuşak karanlığı, ay, bilinçaltı, göller ve tarottaki kupa dahil su elementiyle alakalı. Lalita, bu enerjinin kişiselleşmiş tezahürü olan Tanrıça Lakshmi'nin bir adı ve unvanı. Lilith ismi Lalita'nın Batı dillerine geçmiş hali. Meryem-Maria gibi. Lilith ayrıca Yahudilerin bizim Tanrıçamızı tanıdıkları ve küfrettikleri isim. Loki mitolojik bir karakter ve ''trickster'' (oyuncu, hileci, sihirbaz, illüzyonist) olarak biliniyor ayrıca erkek olarak bilinmesine rağmen feminen. İllüzyonlar da su elementiyle ilgilidir. Dişil yin enerjisi oyuncudur. Bu yüzden Loki de Yin enerjisinin bir tasavvuru. Gölün leydisi Arthur efsanesinden bir karakter ve o da Shakti-Yin enerjisinin kişiselleşmiş hali.

Buraya kadar yazdıklarım HP Hoodedcobra666'nın yazısından.

Ben şöyle düşünüyorum, Loki bugün en bilinen şekliyle Marvel filmlerindeki Loki. Eğer mitolojideki Loki gerçekten erkek olmasına rağmen feminen enerjinin bir yüzü olarak Lilith'se bile, Lilith'e Loki diyemeyiz. Yine hem Loki hem de Lilith Shakti'nin birer yüzü demek doğrudur, ama ikisi aynı kişi mi? Şöyle düşünelim: Meryem doğurganlık ve dişiliğin sembolü olarak Inanna'nın çalınmış ve bozulmuş hali, ama Meryem Inanna'dır diyebilir miyiz? Bence hayır. Gölün leydisi de aynı şekilde Yin enerjisi ve su elementinin bir sembolü, bu açıdan Lilith'in bir tezahürü olabilir ama aynı kişi demek biraz garip oluyor.

Burada ben Pamela'yım, başka bir sitede diyelim ki adım Shann, kimlikteki ismim Zeliha olsun, arkadaşlarımsa Zeliş diye çağırıyor olsun, geçmiş hayatımda adım İnci olsun ve bir şifacı olayım, biri de geçmiş hayatım hakkında biyografi yazsın, bin yıl sonra biri bu kitaptan etkilenerek beni bir hikayeye çevirsin, sonra da filmi yapılsın. Bunların hepsi ben miyim? Evet. Ama aynı zamanda hayır. Geçmiş hayatım başka biriydi ama özümüz aynı. Bu bizi aynı kişi yapar mı? Filmi yapılan şifacı İnci ve sizin bildiğiniz Pamela aynı kişi mi gerçekten? İnci ela gözlü uzun boylu farklı bir aileden gelen farklı bir insana aşık bir kadındı, bense mavi gözlü kısa boylu farklı bir geçmişe sahip farklı birine aşık bir kadının sadece internette kullandığı isim, Pamela'yım. Ortak noktamız aynı ruh.

Bu örnekte ruhu Shakti enerjisi olarak düşünürseniz Lilith, Loki, Lalita, Gölün Leydisi tıpkı Pamela, Shann, Zeliş, Zeliha, İnci gibi isimler. Yani Shakti'nin farklı yüzleri. Ben ve sanırım siz de, kadınız, biz de feminen Shakti enerjisiyle bağlantılıyız, Lilith de öyle. Ama biz o değiliz. O, bu enerjinin bir kişi haline gelmiş şeklini sembolize ediyor, bu evrende ve insanlara yardım etmede yerine getirdiği bir rol. Ben de sizinle iletişim kurmak için Pamela oluyorum ve bu benim bir ismim ama olduğum kişinin tamamı değil, mesela ben sizin için ailesi ve geçmişi olan biri değil sadece bir profilim, ne de ben Şifacı İnci hakkındaki filmde anlatılan kişiyim ama hem Pamela hem de İnci aynı ruhun farklı yüzleri. İnsanlara özgürlüğü anlatmak için bir tiyatro oyununu yazıp Rüzgarın Leydisi rolünü oynarsam Rüzgar Leydisi benimle aynı yüze, saçlara, bedene, sese hatta inançlara sahip biri olur. Ama o ben olur muyum?

Lalita ve Lilith, Shakti'nin kişiselleşmiş şekli olan Tanrıça Lakshmi'nin isimleri. Loki ve Gölün Leydisi de Shakti enerjisinin farklı tezahürleri.

Umarım açıklayıcı olmuştur.

ikinizede çeviri için teşekkürler. okudum. umarım bende sizin gibi ingilizce öğrenebilirim.
insanlığın yaratıcısı şeytan ve o başka bir gezegenden. yani kendi gezegeninde bir sürü seçebileceği eş varken kendi başka bir gezegendeki kendi yarattığı türlerden birini yani insanı eş olarak seçiyor. Bu nasıl oluyor. Lilith annemizin insan olduğunu söylüyorlarda.

Perla said:
ikinizede çeviri için teşekkürler. okudum. umarım bende sizin gibi ingilizce öğrenebilirim.
insanlığın yaratıcısı şeytan ve o başka bir gezegenden. yani kendi gezegeninde bir sürü seçebileceği eş varken kendi başka bir gezegendeki kendi yarattığı türlerden birini yani insanı eş olarak seçiyor. Bu nasıl oluyor. Lilith annemizin insan olduğunu söylüyorlarda.

Lilith'in insan doğduğu Yahudi kaynaklı metinler. Satan'ın beş tane eşi var. Sitchin'in çevirdiği sümer tabletlerinde gökten gelen Enki'nin bir insanla birlikte olduğu da geçiyor. Yani Lilith insan mı doğdu şahsen bilmiyorum, beni aşıyor.

Tanrıların Dünya insanlarıyla birlikte olmasına şöyle bakıyorum: Bizim medeniyetimiz okyanusun ortasında uzak bir adada bize benzeyen ama medeniyetleri filozofide, teknolojide, hukukta, psikolojide, tıpta, kimyada daha gelişmemiş ve bizim evrim-aşı teknolojisiyle bağışıklık kazandığımız hastalıklara karşı bağışıklığı olmayan bir grup buluyor. Bu Orion İmparatorluğundan gelenlerin uzayın uzak bir köşesinde onlara benzeyen ama saydığım alanlarda daha az gelişmiş bizleri bulması gibi. Daha az gelişmiş topluluğa teknolojiyi ve bilimi tanıtıyorlar, yardımcı oluyorlar, o arada da hem birleşme amacıyla (şirketlerin veya kraliyet ailelerinin ittifaklar için evlenmesi gibi) hem de aşık olarak birbirleriyle evlenenler oluyor.

Yani şu an gökten yakışıklı sarışın bir adam inse veya medeniyetten uzak kalmış psikoloji, hukuk falan bilmeyen ama kaslı taş gibi bir adam gelse acaba ben birlikte olmak ister miyim? Siz ister misiniz? Veya kadınlara ilgi duyan biri için başka ülkeden olmak/ülkesinin daha az gelişmiş olması fark eder mi? Bazıları için fark ediyor, yabancı kültürlerde zorluk yaşıyorlar. Bazıları zorluk yaşamıyor. Yani Satan veya başka bir Orion'lu eğer bir insanla birlikte olmuşsa, bu sadece onun bu konuda sıkıntı yaşamayanlardan olduğunu gösterir. Ama bu sadece benim fikrim.

Perla said:

Esenlikler,

Lilith'in insan olduğuna dair pek çok kaynak var ve ilk insanlardan olduğuyla alakalı ama ki Lilith insan değil Tanrıça'dır.
Şeytan'ın insan bir eşi yoktur.
Lilith Anne aşırı önemli ve de yüksek rütbeli bir saf Nordik Tanrıça'dır.

Al Jilwah: Chapter IV

"It is my desire that all my followers unite in a bond of unity, lest those who are without prevail against them." - Satan

Back